Dům kultury Bílovec
743 01 Bílovec, Česko
Dům kultury Bílovec Company Information
Hlavní informace
Pěvecký sbor Bílovec
Svou historii zahájil pěvecký sbor pod vedením svého prvního dirigenta pana Karla Kostery 13. října 1992 na Festivalu chrámové hudby v rýmařovském kostele. První veřejný koncert v Bílovci se uskutečnil 27. října 1992 při oslavách vzniku první samostatné Československé republiky. Od této doby Pěvecký sbor absolvoval desítky koncertů převážně v našem i sousedních regionech, ale také v Polsku v Katovicích a Kietrzi, v Německu v Bad Neustadtu, na chorvatské Istrii v Umagu a Poreči a v neposlední řadě na Slovensku v Prievidzi.
V Bílovci založil Pěvecký sbor tradici Jarních písňových festivalů, na kterých kromě bíloveckého souboru vystoupily také pěvecké sbory z různých oblastí Moravy a Slezska, z Uherského Brodu, Kopřivnice, Bruntálu, Vítkova, Klimkovic, Brušperku, Opavy, Ostravy aj.. Ze zahraničních sborů je třeba jmenovat Pěvecké sbory Sängerkranz z německého Bad Neustadtu, Rozkvet ze slovenské Prievidze, Vox Siparis z chorvatského Umagu a Pěvecký sbor z polských Glubczyc. Tradicí se rovněž stala úzká spolupráce a pravidelné vystupování dětských pěveckých sborů z bíloveckých mateřských a základních škol a gymnázia Mikuláše Koperníka na jarním písňovém festivalu. Další, sborem udržovanou tradicí, jsou Vánoční koncerty, na kterých dnes již zaznívají kromě "České mše vánoční" Jakuba Jana Ryby i další skladby skladatelských velikánů, např. Dvořáka a Vivaldiho. V roce 2014 pěvecký sbor vystoupil poprvé na Staroměstském náměstí v Praze v rámci 16. ročníku Adventních zpěvů.
Pěvecký sbor také úspěšně spolupracoval se symfonickými tělesy našeho regionu, např. s Janáčkovým komorním orchestrem při provedení "České mše vánoční", s orchestrem Slezského divadla v Opavě při provedení kantáty "Česká píseň" a se symfonickým orchestrem z Frýdku-Místku při provedení skladby "Te Deum" Antonína Dvořáka.
Repertoár sboru sahá od klasických sborů, renesanční polyfonii až po soudobou českou tvorbu a zahrnuje také úpravy lidových písní našich i cizích národů. Mezi skladatele, jejichž skladby nejčastěji sbor prezentuje, patří W. A. Mozart, F. Schubert, D. S. Bortňanskij, A. Tučapský, B. Smetana, A. Dvořák a L. Janáček. V současnosti se sbor také obohacuje o nové skladby pod vedením dirigenta Jiřího Šikuly, např. Lukášova Pocta tvůrcům, Händlova Halleluia, Jenkinsův Adiemus a Kayama.
MgA. Jiří Šikula vyučuje předměty řízení sboru, intonace, hlasová výchova a ansámblový zpěv na Církevní konzervatoři v Opavě. Absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a pedagogickou fakultu tamtéž. Na Janáčkově akademii múzických umění v Brně vystudoval obor Dirigování sboru u prof. Lubomíra Mátla. V roce 2003 obdržel první cenu v soutěži komorních sborů v japonské Takarazuce, působil rovněž jako asistent v Pěveckém sdružení moravských učitelů a v Moravském komorním sboru pod vedením prof. Lubomíra Mátla.
V současné době má náš Pěvecký sbor Bílovec 35 aktivních členů a od začátku jeho trvání se v něm vystřídala více než stovka zpěváků.
Ing. Miloš Stanovský
Vedoucí pěveckého sboru
Ostravská Bílovec
- Otevírací hodiny
- Parkování
- Společnost má parkoviště.
- Telefonní číslo
- +420603852054
- Linki
- Sociální účty
- Klíčová slova
- kulturní centrum
Dům kultury Bílovec Recenze
Jak hodnotíte tuto společnost?
Jste majitelem této společnosti? Jestliže ano, neztrácejte možnost aktualizovat profil své firmy, přidat produkty, nabídky a vyšší pozici ve vyhledávačích.